Zmiany w bankowości odnośnie dyrektywy PSD2.

Od 14 września 2019 roku w Polsce obowiązuje unijna dyrektywa PSD2, która ma ograniczyć występowanie oszustw bankowych za pośrednictwem Internetu. Payments Services Directive 2 (w skrócie PSD2) m.in. zmienia dotychczasowy sposób logowania do internetowych kont bankowych wprowadzając dwustopniowe uwierzytelnienie. Tradycyjne logowanie za pomocą identyfikatora i hasła będzie wspomagane dodatkową weryfikacją np. poprzez wpisanie kodu autoryzacyjnego otrzymanego SMS-em.

Do wprowadzenia zmian niezbędne jest wygenerowanie certyfikatu QWAC PSD2. Certyfikat może uzyskać każdy podmiot, który otrzymał pozwolenie na świadczenie usług w ramach PSD2:

 • Banki
 • Instytucje płatnicze
 • Podmioty oferujące karty sklepowe lub paliwowe
 • Niezależni operatorzy bankomatów
 • Pozabankowi dostawcy usług płatniczych

Certum jest jedynym polskim dostawcą kwalifikowanego, zaufanego certyfikatu QWAC wystawianego przez firmę Microsec (przeglądarka nie będzie wyświetlała błędów w trakcie wyświetlania certyfikatów). Wydawane certyfikaty są zgodne ze standardami PolishAPI.

Zestaw certyfikatów PSD2 umożliwia dostawcom usług płatniczych spełnienie wymagań i związanego z nimi standardu technicznego wynikającego z dyrektywy PSD2. Certyfikaty zapewniają autentyczność, poufność i integralność komunikacji, a także dostarczają prawnie wiążących dowodów dotyczących transakcji i treści.

W skład zestawu certyfikatów zgodnych z PSD2 wchodzą:

 • Certyfikat testowy QWAC PSD2 i testowa Pieczęć elektroniczna (QSEAL PSD2)
 • Certyfikaty produkcyjne QWAC PSD2 (tylko w CERTUM certyfikat zaufany przez przeglądarki internetowe – przeglądarka nie będzie wyświetlała błędów w trakcie wyświetlania certyfikatów) i Pieczęć elektroniczna (QSEAL PSD2)

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na stronie Certum.

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia;
 • Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  1. przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  2. przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 • Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 • Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.
Polityka prywatności
Wielkość czcionki