Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

Język

Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu
Excited happy guy getting good news, looking at laptop display
szukio

Kwalifikowana usługa walidacji i konserwacji WebNotarius dla użytkowników SzuKIO.pl

Cel projektu

Millennial Caucasian lady in casual wear using laptop, sitting in armchair, having online conference against white wall

Największa baza orzeczeń KIO

Serwis SzuKIO.pl to wyszukiwarka wyroków Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Sądów dotyczących zamówień publicznych. Obszerna baza orzecznictwa przydaje się zwłaszcza podczas procesów proceduralnych związanych z zamówieniami publicznymi. Z SzuKIO.pl korzysta administracja, firmy realizujące kontrakty publiczne znacznej wartości, doradcy oraz prawnicy.

Poszerzenie oferty SzuKIO.pl o nowe usługi dla użytkowników

SzuKIO.pl poszukiwało nowej usługi, która pomoże użytkownikom podejmować lepsze decyzje, rozwiązywać trudne zagadnienia i w efekcie – usprawnić proces udzielania zamówień publicznych. Równocześnie, usługa ta miała być zgodna z obowiązującymi normami oraz unijnym rozporządzeniem eIDAS.

Twórcy serwisu i eksperci prawa zamówień publicznych skupieni wokół SzuKIO.pl zaobserwowali, że klienci wielokrotnie mieli wątpliwości, jak wiarygodnie potwierdzić ważność podpisu kwalifikowanego oferenta. Brak pewności utrudniał im wybór oferty i dostawcy oraz wydłużał czas realizacji przetargów.

SzuKIO.pl zdecydowało się na rozwiązanie tego problemu użytkowników poprzez wprowadzenie możliwości weryfikacji i potwierdzenia ważności podpisu kwalifikowanego. Postanowiono, że nowa usługa będzie nie tylko przydatna, ale również prosta w obsłudze, szybka i łatwo dostępna, bez konieczności składania dodatkowych zamówień.

Nasz wkład

WebNotarius - kwalifikowana walidacja i konserwacja kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Kryteria określone przez SzuKIO.pl spełnił WebNotarius – kwalifikowana usługa Asseco, która potwierdza autentyczność oraz ważność podpisów i pieczęci elektronicznych, którymi opatrzone są dokumenty elektroniczne. Połączona z kwalifikowaną konserwacją, zapewnia długookresową (np. 30-letnią) moc dowodową ważności podpisów i pieczęci powiązanych jednoznacznie z treścią konkretnych dokumentów. WebNotarius jako jedyna w Polsce usługa kwalifikowana jest zgodny z unijnym rozporządzeniem eIDAS.

Projekt przewidywał zintegrowanie w bezpieczny sposób serwisu SzuKIO.pl i zewnętrznego systemu walidacji i konserwacji Asseco. Wykorzystano do tego API usługi, dzięki czemu WebNotarius jest dostępny za pośrednictwem przeglądarki internetowej dla wielu użytkowników jednocześnie.

Każdy zarejestrowany użytkownik korzysta z usługi klikając bezpośredni link do panelu WebNotarius. Kliknięcie generuje kod, który „kosztuje” 10 odsłon odliczanych z jego abonamentu w SzuKIO.pl. Wynik walidacji można pobrać jako raport w PDF, który stanowi dowód w sprawach sądowych. Dla użytkowników proces jest szybki i łatwy w obsłudze i nie wymaga dodatkowych czynności i płatności poza serwisem.

Projekt został zrealizowany w ciągu 9 miesięcy i ruszył w maju 2020 roku. Ze strony SzuKIO.pl pracowało trzech ekspertów, ze strony Asseco – czterech. Liczba użytkowników systemu sięga już 16 tysięcy.

 

Projekt w liczbach

1

9  miesięcy trwał projekt

2

10 odsłon ”kosztuje” jedna walidacja

3

16 tysięcy użytkowników usługi

Kluczowe korzyści

Kwalifikowana walidacja i konserwacja na jeden klik

Prosta w obsłudze usługa wspierająca podejmowanie decyzji przetargowych przez użytkowników SzuKIO.p

Zwiększenie liczby użytkowników serwisu

Efekt synergii zaufania do SzuKIO.pl i Asseco

Stworzenie miejsca, w którym rozwiązuje się problemy i spory

Kamienie milowe projektu

a
a
a
a

Etap 1

Opracowanie wymagań i potrzeb klientów dotyczących bezpieczeństwa

Etap 2

Stworzenie nowego systemu rozliczeń transakcji zarówno w WebNotarius jak i w SzuKIO.pl

Etap 3

Udostępnienie serwisu użytkownikom

Etap 4

Rozszerzenie usługi o kwalifikowaną usługę konserwacji

Rozwiązania paperless wykorzystane w projekcie

WebNotarius to pierwsza w Polsce kwalifikowana usługa walidacji e-podpisów i pieczęci elektronicznych. WebNotarius potwierdza autentyczność podpisu cyfrowego. Daje Ci 100-procentową gwarancję, że dokument nie został podrobiony. Usługa WebNotarius jest zgodna z unijnym rozporządzeniem eIDAS.

Rozwiń...

„W zamówieniach publicznych kluczowa jest ważność podpisu. WebNotarius to jedyna w Polsce kwalifikowana usługa walidacji. Wybraliśmy ją, ponieważ gwarantuje zgodność z normami i rozporządzeniem eIDAS. Usługa upowszechniła się w rozwiązywaniu zagadnień spornych. Już wielokrotnie zamawiający podejmowali kluczowe decyzje na podstawie wyniku walidacji WebNotariusa w SzuKIO.pl. Wcześniej decyzje bazowały na opiniach, które nie dawały gwarancji prawnego uznania dokonanych ocen w świetle obowiązujących przepisów i norm dotyczących e- podpisu”.

male2

Maciej Tomaka, Dyrektor Zarządzający SzuKIO.pl

Rozwiń...

„SzuKIO.pl jest nieocenionym źródłem wiedzy dla wszystkich zajmujących się zamówieniami publicznymi. Analiza ich potrzeb wykazała, że na co dzień borykają się z uciążliwym problemem udowodnienia ważności e-podpisu oferentów. Zwiększa to ryzyko niepowodzenia przetargu przy braku dowodów potrzebnych w ewentualnym postępowaniu sądowym. Dlatego zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę i zintegrować usługę WebNotarius z SzuKIO.pl oraz zapewnić stabilność i wydajność działania przy jednoczesnej wygodzie korzystania”.

female1

Monika Juszczyńska, Key Account Manager, Asseco Data Systems

Skontaktuj się z nami

_contact_blue

Zamów rozmowę
_message_orange

Wyślij wiadomość

paperless@assecods.pl