Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

Język

Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

2022-07-22

Korzyści certyfikatów SSL typu Wildcard

Twoja strona posiada subdomeny? Sprawdź, dlaczego powinieneś korzystać z certyfikatów typu Wildcard!

Zabezpieczenie strony internetowej, zwłaszcza takiej, która służy do prowadzenia działalności w Internecie, jest podstawowym elementem funkcjonowania w sieci.  Pierwszym elementem zapewniającym bezpieczeństwo stron www, są certyfikaty SSL, które jako jedyne mogą zapewnić stronom niezbędne szyfrowanie oraz możliwość pozycjonowania strony w przeglądarkach. Strony, które nie posiadają certyfikatu SSL oznaczane są w przeglądarkach jako niebezpieczne, wysyłając do użytkownika odstraszające komunikaty. Polityka przeglądarek nie dziwi, zwłaszcza w obliczu faktu, że brak zainstalowanego SSL równoznaczny jest braku bezpieczeństwa strony www, a przesyłane przez niezabezpieczoną stronę dane są narażone na przechwycenie oraz wyciek. Na szczęście w dzisiejszych czasach certyfikaty SSL stały się powszechnym standardem i coraz mniejszy odsetek stron pozostaje niezabezpieczony.

Jaka jest różnica między certyfikatem Wildcard SSL a zwykłym certyfikatem SSL?

Standardowy certyfikat to certyfikat dla jednej, pojedynczej domeny. Standardowy SSL zabezpiecza stronę twojadomena.pl ale nie będzie chronić subdomena.twojadomena.pl. Natomiast certyfikat typu Wildcard oprócz domeny głównej ochroni wszystkie subdomeny przez cały okres życia certyfikatu.

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość stron korzystała z certyfikatów SSL typu Standard, czyli takich, które chronią domenę główną. W przypadku funkcjonowania subdomen, właściciele stron decydowali się na dodatkowe i oddzielne SSL, co często utrudniało zarządzanie zainstalowanymi certyfikatami a ich wymiana była czasochłonna i złożona. Obecnie jednak największą popularnością na świecie cieszą się certyfikaty typu Wildcard, których głównym założeniem jest automatyczne zabezpieczenie wszystkich subdomen domeny głównej. Oznacza to, że po zainstalowaniu certyfikatu na dany adres, wszystkie aktualne i przyszłe subdomeny zostaną objęte ochroną za pomocą jednego, pojedynczego certyfikatu. Dzięki temu wariantowi właściciele stron www nie będą musieli się martwić zakupem i instalacją kolejnych certyfikatów.

Jeden certyfikat – wiele korzyści

Certyfikaty Wildcardy pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze w porównaniu do instalowania oddzielnych certyfikatów dla każdej z subdomen. Przyczyniają się również do większego komfortu prowadzenia strony internetowej i brak konieczności podejmowania dodatkowej interwencji w przypadku powstania kolejnej subdomeny. Wpływają również na budowanie pozytywnego wizerunku Twojej marki. Pozostawienie niezabezpieczonych subdomen może być nie tylko niebezpieczne, ale również może skutecznie odstraszyć Twoich potencjalnych klientów lub użytkowników. Dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć je od razu.

Sprawdź więcej