Innowacja może polegać także na usprawnieniu procesu

Innowacyjność procesowa to wprowadzenie nowych metod produkcji lub dostaw. Jak firmy sobie z nią radzą?

Unizeto Technologies, szczecińska Gazela Biznesu, która w rankingu innowacyjności procesowej zajęła szóste miejsce, działa w branży nowych technologii. Proponuje między innymi oprogramowanie i certyfikaty konieczne do składania podpisów elektronicznych – i w tym właśnie obszarze wprowadziła największe innowacje procesowe.

– To radykalna zmiana procesu wydawania certyfikatów kwalifikowanych, służących do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Ma ona maksymalnie uprościć procedury – oczywiście, w pełnej zgodności z prawem – i zwielokrotnić wydajność systemu opracowanego przez nas w ubiegłych latach. Od maja 2008 r. certyfikat kwalifikowany można u nas pobrać przez Internet, dokonując wcześniej wymaganego ustawą potwierdzenia tożsamości, na przykład w dowolnej kancelarii notarialnej – opowiada Adam Dąbrowski z Unizeto Technologies.

Dla klienta

To nowość na światowym rynku. Do tego należy dodać inwestycje w infrastrukturę sprzętową, na której jest usadowiony system. Dzięki temu wzrosła wydajność i pojawiły się możliwości obsługi klientów przez Internet. To ułatwiło też rozbudowę sieci partnerów biznesowych, oferujących produkty i usługi Unizeto Technologies.

– To była konieczność. Pojawiało się zapotrzebowanie na usługi, którego moglibyśmy nie dać rady obsłużyć. A patrzeć jak klient odchodzi niezadowolony raczej nie chcieliśmy — dodaje Adam Dąbrowski.

Wdrożone rozwiązanie to efekt wielu analiz, burzliwych rozmów, a także owoc współpracy z ośrodkami akademickimi.

Wszystkie te procesy

Datera, firma projektująca i wdrażająca nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne, postrzega innowacyjność procesową jako wszystkie procesy doskonalące metody wytwarzania produktów i usług, albo wprowadzające nowe technologie.

– Innowacje procesowe można podzielić na dwie grupy. Pierwsza ma poprawić sprzedaż – motorem napędowym jest tu kryzys. Druga to innowacje procesów wewnętrznych, dzięki którym ma się rozwijać firma – mówi Krzysztof Malicki, prezes Datery.

Podkreśla, że inwestycje w innowacje pozwalają firmie nie tylko realizować ciekawe i nowatorskie idee, ale też znacznie szybciej się rozwijać.

– Działania innowacyjne mogą przynieść spektakularny sukces rynkowy, ale – jeśli są wdrażanie nierozsądnie – istnieje ryzyko niepowodzenia inwestycji i upadku firmy. Tylko że przedsiębiorstwo, które wystrzega się innowacyjnych działań, w dłuższej perspektywie czeka stagnacja – ostrzega Krzysztof Malicki.

Potencjał pracowników

Datera stosuje kilka innowacji procesowych.

– Zaliczyć do nich można tzw. SCRUM, czyli metodykę prowadzenia projektów informatycznych. Opieramy się na nowatorskich systemach informatycznych – Mantis, odpowiedzialnym za zgłaszanie i śledzenie błędów, i OTRS – zapewniającym sprawną obsługę pytań nadsyłanych przez klientów pocztą elek-troniczną. Istotną rolę w innowacyjnych rozwiązaniach procesowych odgrywa stworzona przez nas wewnętrzna baza Wiki, czyli forum wymiany opinii, a także blog poświęcony głównie telefonii IP i profilowany blog techniczny, tworzony przez pracowników działu technicznego – opowiada Krzysztof Malicki.

Wszystkie te elementy są nieocenione i pomocne w prowadzeniu innowacyjnych projektów. Wspierają je od pomysłu, aż po wdrażanie.

– Sięgając po nie, byliśmy przekonani, że warto wykorzystać potencjał drzemiący w wielu osobach angażujących się w tworzone przez nas płaszczyzny komunikowania się na rzecz określonego produktu czy idei. To przyniosło bardzo dobre efekty, dzięki czemu nadal możemy udoskonalać produkty i usługi – dodaje Krzysztof Malicki.

Warto też zaznaczyć, że opisane rozwiązania obalają bariery między biznesem a techniką.

Puls Biznesu, Nr 125

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia;
 • Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  1. przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  2. przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 • Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 • Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.
Polityka prywatności
Wielkość czcionki