VI Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego zakończone

W dniach 7-9 czerwca odbyło się w Międzyzdrojach doroczne VI Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego 2006 (EFPE), w którym wzięło udział ponad 100 uczestników z 16 krajów Europy i Azji: Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Włoch, Ukrainy i Polski.

Wśród prelegentów i uczestników Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego 2006 byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstw, świata nauki i biznesu, którzy podczas wykładów, warsztatów, rozmów kuluarowych oraz paneli dyskusyjnych wymieniali poglądy i doświadczenia związane z teorią i praktyką dokumentu i podpisu elektronicznego.

W bieżącym roku tematem przewodnim Forum były prawne i techniczne aspekty uznawania dokumentów elektronicznych w różnych krajach świata oraz w obrocie międzynarodowym, zwłaszcza pod kątem transgranicznej weryfikacji podpisów elektronicznych do wymiany dokumentów pomiędzy Unią Europejską a Rosją.

Wśród szerzej omawianych tematów były m.in. faktury elektroniczne oraz długoterminowa archiwizacja e-dokumentów przy zachowaniu ich mocy prawnej. Tegoroczna edycja konferencji była też okazją do zaprezentowania po raz pierwszy publicznie przez Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM, usługi Elektronicznego Urzędu Podawczego, którego elementem jest Elektroniczna Skrzynka Podawcza dla administracji.

W toku obrad sporo kontrowersji wzbudziła lansowana przez Komisję Europejską tzw. neutralność technologiczna, która według większości biorących udział w dyskusjach jest utopią, a prowadzi do braku wspólnych standardów i braku interoperacyjności, hamując rozwój rynku dokumentu i podpisu elektronicznego w Unii Europejskiej. Polscy uczestnicy Forum artykułowali – znane z ostatnich doniesień prasowych – różne przyczyny słabości rozwoju tegoż rynku w Polsce. Wyraźnie jednak słychać było głosy, że podstawową przyczyną istniejącego stanu rzeczy są znaczne opóźnienia w uchwalaniu niezbędnych uregulowań prawnych lub ich brak, w tym brak wzorów dokumentów elektronicznych dla administracji, a podpis elektroniczny jest ofiarą problemów informatyzacji samej administracji.

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia;
 • Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  1. przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  2. przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 • Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 • Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.
Polityka prywatności
Wielkość czcionki