Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

Język

Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

2022-11-08

Korzyści ze stosowania certyfikatu S/MIME przez użytkownika prywatnego

 

Czy warto korzystać z certyfikatu S/MIME w prywatnej poczcie e-mail?

S/MIME to certyfikaty służące do szyfrowania poczty elektronicznej. Chronią przed nieuprawnionym dostępem i podejrzeniem treści wiadomości. Można pomyśleć, że taki certyfikat z pozoru przydaje się tylko w korespondencji służbowej, ale czy na pewno? W niniejszym artykule przedstawimy korzyści ze stosowania S/MIME w  prywatnych skrzynkach e-mail.

Prywatność dzięki certyfikatom

Na pewno większość z nas zastanawiała się kiedyś, czy komunikacja e-mailowa jest bezpieczna i odporna na ataki cyberprzestępców. Czy potwierdzenia przelewów, dane osobowe potrzebne do realizacji zamówień, rezerwacji lub załatwienia spraw urzędowych są bezpieczne, gdy wysyłamy je pocztą elektroniczną? 

W czasie pandemii i lockdownu wzrosła popularność komunikacji elektronicznej i nie zanosi się, że będzie słabnąć. Przez e-mail rezerwujemy hotele, zgłaszamy reklamacje czy kontaktujemy się z urzędami. Jednak czy mamy pewność, że te dane są odporne na przejęcie przez obcych ludzi, którzy wykorzystają je do kradzieży naszych pieniędzy czy zaciągnięcia kredytów. 

Jeżeli poczta nie jest szyfrowana, a w dodatku łączymy się z publiczną siecią wifi, jesteśmy narażeni na podsłuchanie naszej korespondencji, i kradzież danych. Gdy chcemy zachować poufność przesyłanej korespondencji, najlepszą opcją jest użycie S/MIME, który skutecznie zaszyfruje wiadomości. Dzięki certyfikatowi tylko adresat odczyta ich treść.

Identyfikacja nadawcy

Gdy otrzymymamy e-mail z adresu anna.nowak@email.com, nie mamy stuprocentowej pewności, żerzeczywiście pochodzi od Anny Nowak. Anna to nasza koleżanka z lat szkolnych. Przesyła nam zabawne zdjęcia z wakacji.  A może jest to e-mail od przestępcy, który  pod Annę Nowak się podszywa. W załączniku przesyła nam plik ze złośliwym oprogramowaniem zamiast zdjęć. Czy można uniknąć takiej sytuacji?. 

Wątpliwości dotyczące nadawcy e-maila rozwiewa S/MIME, o rozszerzonym poziomie walidacji. Oprócz adresu e-mail zawiera imię i nazwisko posiadacza certyfikatu. Centrum, szczegółowo zweryfikuje tożsamość osoby starającej się o certyfikat, w tym sprawdzi, czy ma dostęp do certyfikowanego adresu e-mail. Gdy do wiadomości dołączony jest S/MIME, nie mamy wątpliwości od kogo została przesłana wiadomość.

Prestiż i bezpieczeństwo

Oprócz -mail zawierających prywatne informacje, ze skrzynek elektronicznych wysyłane są bardziej oficjalne informacje. Za dobry przykład może tutaj posłużyć dokument z CV wysyłany przez osoby poszukujące pracy. O ile lepiej i profesjonalnej wygląda taka wiadomość, jeżeli jest zaszyfrowana i opatrzona  podpisem. Może to mieć znaczenie szczególnie w branżach takich jak IT, nowe technologie i wszytskich, dla których bezpieczeństwo jest szczególną wartością. 

Posługiwanie się certyfikatem cyfrowym będzie postrzegane jako dodatkowy atut, gdy od kandydata pożądane są znajomość obsługi komputera i dbałość o bezpieczeństwo danych. W treści CV podajemy istotne informacje, takie jak adres, numer telefonu, data urodzenia czy inne dane, które nie powinny wpaść  w niepowołane ręce.

Certyfikat S/MIME przydatny w życiu prywatnym

Jak widać, certyfikaty do szyfrowania i podpisywania wiadomości e-mail przydają się nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym. Zapewniają bezpieczeństwo naszych danych, ale także podnoszą  prestiż i profesjonalizm wysyłanych wiadomości e-mail. 

Skutecznie zabezpieczone dane przesyłane pocztą elektroniczną powinny być podstawą funkcjonowania w cyfrowym świecie. S/MIME gwarantuje, że odbiorca wiadomości otrzyma ją w formie niezmienionej i zabezpieczonej przed odczytaniem przez nieuprawnione osoby, a także, że e-mail pochodzi faktycznie od osoby, która widnieje w polu nadawcy.