Europejskie normy e-identyfikacji będą omawiane w Polsce

W dniach 3-5 czerwca br. w Międzyzdrojach na zaproszenie Unizeto Technologies SA będą obradować eksperci TC ETSI (Komitetu Technicznego Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych). Wyniki prac posiedzenia zostaną uwzględnione przez organy Unii Europejskiej w pracach legislacyjnych w zakresie regulacji rynku usług cyfrowych.

W ramach dyskusji TC ETSI będą omawiane standardy związane z bezpiecznym uwierzytelnianiem elektronicznym, wykorzystywane w transakcjach e-biznesowych i usługach elektronicznych. Przedstawiciele organizacji zaprezentują aktualny stan prac i będą dyskutować zmiany proponowane w tym zakresie, m.in. kwestię listy zaufanych dostawców usług certyfikacyjnych. W obradach biorą udział również polskie organizacje, w tym Instytut Maszyn Matematycznych, który w zakresie e-podpisu jest wsparciem dla Ministerstwa Gospodarki. Posiedzenie TC ETSI poprzedzi zaplanowaną na dni 5-7 czerwca trzynastą edycję międzynarodowej konferencji Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE), w której udział potwierdziło 120 uczestników, z czego połowa to reprezentanci zagraniczni z 21 krajów.

– Cieszymy się, że w tym roku w przeddzień 13 edycji EFPE możemy gościć w Międzyzdrojach również grono ekspertów ETSI. Lokalizacja obrad w Polsce świadczy o tym, jak ważny jest głos naszego kraju w pracach nad regulacją rynku cyfrowego – mówi Andrzej Bendig-Wielowiejski, Prezes Zarządu Unizeto Technologies.

ETSI zrzesza ponad 700 organizacji członkowskich z 62 krajów, z 5 kontynentów. Instytucja w ramach różnorodnych komitetów pracuje nad opracowywaniem norm, które są kluczowym wyznacznikiem ekspertów dla prac ustawodawczych w ramach Unii Europejskiej związanych z telekomunikacją i cyfrowym obiegiem dokumentów.

Wielkość czcionki