Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

Język

Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

2023-12-29

Szyfrowanie wiadomości e-mail w Outlook gwarancją bezpieczeństwa korespondencji firmowej

 

Dlaczego szyfrowanie wiadomości e-mail w programie Outlook jest takie ważne?

Bezpieczna komunikacja wewnątrz firmy stanowi ważny element dla sprawnego funkcjonowania organizacji. Jest to istotne zwłaszcza w dobie wzrastających zagrożeń cybernetycznych. To również priorytetowy punkt strategii bezpieczeństwa informacji. Ma fundamentalny wpływ na poufność oraz efektywność pracy całej organizacji. Pracownicy codziennie wysyłają setki e-maili, które zawierają kluczowe dane, takie jak strategie biznesowe, plany rozwoju czy dane finansowe. Bezpieczna komunikacja jest zatem newralgicznym aspektem zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi do tych informacji. Ochronę firmowej poczty można uzyskać dzięki szyfrowaniu wiadomości e-mail.

Sposób na najbezpieczniejszą pocztę e-mail to Certum S/MIME

Certyfikaty S/MIME (Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions) to jedna z najprostszych i skuteczniejszych metod na ochronę e-maili. Dzięki możliwości podpisywania i szyfrowania wiadomości e-mail, certyfikaty S/MIME umożliwiają weryfikację tożsamości nadawcy. Ich celem jet także zabezpieczenie zawartości przed nieautoryzowanym dostępem do danych. Dodatkowo potwierdzają integralność i autentyczność wiadomości. W ten sposób przeciwdziałają atakom phishingowym oraz minimalizują ryzyko podszywania się pod pracowników.

Jak wdrożyć szyfrowanie wiadomości w Outlook z użyciem certyfikatów Certum S/MIME?

Jednym z filarów bezpiecznej komunikacji jest ochrona służbowej korespondencji. Najlepszym i najprostszym zabezpieczeniem jest szyfrowanie wiadomości e-mail z użyciem cyfrowych certyfikatów Certum S/MIME. Szyfrowanie S/MIME jest zabezpieczeniem przed próbą nieautoryzowanego dostępu oraz skuteczną metodą zapobiegającą utracie czy zmodyfikowaniu ważnych informacji przesyłanych w wiadomościach e-mail. Dzięki dobrze wdrożonemu szyfrowaniu nawet w przypadku przechwycenia transmisji treść wiadomości pozostaje nieczytelna dla nieupoważnionych osób. Ponadto, w kontekście przepisów prawnych dotyczących ochrony danych osobowych, S/MIME pomaga spełniać wymogi związane z prywatnością informacji. Firmy często są zobowiązane do zabezpieczania danych osobowych, a stosowanie szyfrowania w służbowej poczcie e-mail jest jednym z efektywnych środków zapewniających zgodność z przepisami RODO. Wdrożenie certyfikatów S/MIME jest szczególnie istotne w biznesie, gdzie ważne są poufność i integralność przesyłanych informacji, a także w przypadku konieczności spełnienia regulacji dotyczących bezpieczeństwa danych.

Podpisywanie i integralność wiadomości e-mail

Kolejnym elementem bezpiecznej komunikacji jest umożliwienie pracownikom łatwej weryfikacji nadawcy e-maila. Podpisywanie wiadomości za pomocą standardu S/MIME odgrywa kluczową rolę w ochronie przed phishingiem. Umożliwia odbiorcom szybką weryfikację, czy e-mail rzeczywiście pochodzi od właściwego nadawcy. Jeśli e-mail jest podpisany cyfrowo, odbiorca może zweryfikować autentyczność podpisu. Stanowi to niezbity dowód, że został wysłany przez prawdziwą osobę lub instytucję. Gdyby doszło do próby modyfikacji treści wiadomości podczas transmisji, na przykład przez atak man-in-the-middle, to podpis cyfrowy zostanie uznany za nieważny. Jest to jasny sygnał potencjalnego ryzyka. Stosowanie S/MIME do podpisywania i szyfrowania wiadomości e-mail w firmach zapewnia ochronę i integralność wiadomości, jednocześnie wzmacniając bezpieczne środowisko do komunikacji firmowej.

Jak założyć szyfrowanie wiadomości w Outlook w całej firmie?

Szyfrowanie i podpisywanie wiadomości e-mail jest najbardziej efektywne, jeśli wszyscy pracownicy w firmie mają wdrożone certyfikaty S/MIME. Implementacja pojedynczych certyfikatów S/MIME wymaga sporego nakładu pracy. Generowanie, zarządzanie i aktualizacja wielu, czasem tysięcy certyfikatów jest czasochłonne. Dlatego warto wdrożyć mechanizm, który umożliwia szybkie wygenerowanie oraz dostarczenie certyfikatów do wszystkich pracowników w całej organizacji. Aplikacja Certum Enterprise ID umożliwia grupowe zamawianie i aktywowanie certyfikatów Certum S/MIME. Prosty i intuicyjny interfejs aplikacji umożliwia szybko i sprawnie wdrożyć certyfikaty w całej organizacji i domenie pocztowej. To pozwala zaoszczędzić czas i nakłady pracy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wdrożyć szyfrowanie wiadomości w Outlook? Skontaktuj się z nami!