Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

Język

Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

2022-04-19

S/MIME: poufność i bezpieczna poczta e-mail

Firmowa poczta elektroniczna jest obiektem coraz bardziej śmiałych oraz wyrafinowanych cyberataków. Większość z nich to phishing, czyli e-maile udające wiadomość od znanych lub zaufanych nadawców – banków, firm kurierskich lub dostawców usług, nakłaniające do wejścia na fałszywe strony wyłudzające dane. Ale cyberzagrożenia są także wynikiem ludzkich błędów. Jak im zapobiegać? Wykorzystaj certyfikat E-Mail ID S/MIME. Poznaj szczegóły.

Bezpieczny e-mail to bezpieczna firma

Brak ochrony przepływu poczty elektronicznej od nadawcy do odbiorcy czyni z niej piętę Achillesową wielu organizacji i naraża firmy na utratę wielu cennych i niejawnych informacji.

Obok cyberataków częstym powodem wycieku poczty firmowej jest również ludzki błąd, zwyczajna pomyłka lub niedopatrzenie:

 • wysłanie wiadomości do nieodpowiedniego adresata,
 • przesyłanie wiadomości z poczty służbowej na prywatną,
 • korzystanie z firmowej poczty na prywatnych komputerach,
 • brak odpowiednio silnych haseł.

Takie działania podnoszą ryzyko przechwycenia danych przez osoby trzecie lub ich niekontrolowanego wycieku. Niestety czynnika ludzkiego nie da się wyeliminować nawet za pomocą najbardziej szczelnych systemów.

Z pewnością można go jednak zminimalizować. Na przykład wykorzystując E-mail ID S/MIME, czyli protokół internetowy umożliwiający szyfrowanie i podpisywanie wiadomości. Jest on od lat stosowany przez setki firm na całym świecie, którym zależy na bezpieczeństwie poczty elektronicznej.

Jak chroni S/MIME?

Certyfikat Certum S/MIME potwierdza tożsamość użytkownika, uwierzytelnia jego adres e-mail oraz dane firmowe, a także chroni przepływ wiadomości przed dostępem osób trzecich.

Certyfikaty S/MIME zapewniają:

 • Podpisywanie wiadomości
  S/MIME to cyfrowy podpis pracownika automatycznie dodawany do każdej wysyłanej wiadomości. Dzięki temu odbiorcy łatwo zweryfikują jej pochodzenie i nadawcę. Mogą ją sprawdzić przed odczytaniem i czuć się bezpiecznie, ponieważ certyfikat potwierdza, że mogą jej w pełni zaufać. Wykorzystanie niezależnego certyfikatu ze zweryfikowanymi przez Zaufaną Trzecią Stronę danymi buduje renomę i zaufanie do firmy.
 • Ochronę przed modyfikacją
  Użycie E-Mail ID S/MIME jest gwarancją integralności e-maila. Każda zmiana w treści wiadomości unieważni certyfikat. Program pocztowy poinformuje użytkownika, że wiadomość lub załącznik był modyfikowany. W ten sposób uniknie jego otwarcia i związanego z tym ryzyka.
 • Szyfrowanie wiadomości
  Szyfrowanie zapewnia pełną poufność. Zawartość odszyfruje i odczyta tylko nadawca oraz odbiorca, jeżeli posiadają pasujące do siebie certyfikaty. Pracownicy firmy mają dostęp do treści e-maili – tylko i wyłącznie – na urządzeniu z certyfikatem. Nie odczytają zaszyfrowanej poczty poza miejscem pracy i poza autoryzowanymi urządzeniami.

Zautomatyzuj ochronę poczty!

Certyfikat E-Mail ID S/MIME może być elementem polityki bezpieczeństwa minimalizującej ryzyko wycieku firmowej poczty elektronicznej. Jednak proces wydania, weryfikacji biznesowej oraz instalacji certyfikatów wymaga wielu działań od użytkownika.

W przypadku kilkudziesięciu czy kilkuset pracowników stanowi to już poważne i czasochłonne wyzwanie organizacyjne. Dlatego Certum stworzyło aplikację, która całkowicie automatyzuje proces wydawania certyfikatów E-mail ID dla wielu osób w firmie przy jednoczesnym uproszczeniu weryfikacji tożsamości pracowników.

Wystarczy jedno kliknięcie, aby wydać dowolną liczbę certyfikatów, które są od razu gotowe do dystrybucji i instalacji.

Postaw na szyfrowanie S/MIME

Jeśli jesteś zainteresowany szybkim zabezpieczeniem poczty elektronicznej swojej firmy i wdrożeniem certyfikatów E-Mail ID, skontaktuj się z nami: infolinia@certum.pl

Anna Sikorska, Kierownik Produktu w Pionie Usług Zaufania Asseco Data Systems