Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

Język

Aktywuj lub odnów podpis

Aktywuj podpis elektroniczny

Jak aktywować NOWY
podpis elektroniczy Certum?

Aktywacja e-podpisu

Odnowienie podpisu elektronicznego

Aktywacja ODNOWIENIA
e-podpisu Certum krok po kroku

Odnowienie podpisu

2021-06-15

Bezpieczna poczta email, czyli czym jest S/MIME?

Z każdym rokiem coraz więcej firm decyduje się na zastosowanie szyfrowania, aby zminimalizować ryzyko wycieku danych przechowywanych w systemach informatycznych i wysyłanych drogą elektroniczną. Już ponad 50% firm deklaruje, że stosuje je w celu zabezpieczenia zasobów firmowych, co obecnie czyni szyfrowanie jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez organizacje. Trend ten widać również w obszarze zabezpieczeń dla poczty email i rosnącym zainteresowaniu certyfikatami S/MIME, które są przeznaczone do tego zadania.

Certyfikaty S/MIME

S/MIME (Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions, czyli uniwersalne i bezpieczne rozszerzenie do poczty elektronicznej) to popularne certyfikaty do szyfrowania i podpisywania poczty, często potocznie nazywane email ID. Ich głównym zadaniem jest podpisywanie i szyfrowanie wiadomości w taki sposób, aby była ona możliwa do odczytania jedynie dla jej nadawcy i określonego odbiorcy.

Jak działa szyfrowanie?

Szyfrowanie danych to nic innego jako przełożenie czytelnego tekstu na szyfrogram, który będzie możliwy od odczytania tylko dla osób, mających dostęp do tajnego klucza, według którego zabezpieczono tekst. W ten sam sposób działają certyfikaty S/MIME. Dzięki użyciu kryptografii asymetrycznej, która wykorzystuje parę matematycznie powiązanych kluczy – klucz publiczny i klucz prywatny, możliwe jest pełne zaszyfrowanie wiadomości w taki sposób, aby jedynie posiadacz pasującego klucza mógł je deszyfrować. Każdy inna osoba, która uzyska do nich dostęp, nie będzie mogła ich odczytać ze względu na brak pasującego klucza. Ponadto, nawet jeśli zaszyfrowane wiadomości zostaną przechwycone w wyniku cyberataku, ich treść będzie niemożliwa do odczytania bez odpowiedniego klucza nadawcy, który jest potrzebny do odszyfrowania wiadomości. To oznacza, że tylko właściciel S/MIME może uzyskać dostęp do poufnych danych w wiadomościach email i to jedynie na urządzeniu, na którym posiada zaimplementowany certyfikat z odpowiednim kluczem. Dzięki tej funkcji, świetnie sprawdzają się one jako element bezpieczeństwa infrastruktury w organizacjach, zapewniając poufności komunikacji i bezpieczeństwo danych przekazywanych za pomocą ;oczty elektronicznej.

Zaufaj ikonie kotyliona

Szyfrowanie to nie jedyna funkcjonalność certyfikatów S/MIME. Użytkownicy z całego świata cenią je za to, że umożliwiają podpisanie każdej wiadomości cyfrowym podpisem. Dzięki implementacji S/MIME w programie pocztowym, każdy email zostanie automatycznie podpisany danymi z poziomu właściwości samej wiadomości, niezależnej od ludzkich błędów. Dzięki podpisowi S/MIME użytkownik może odróżnić prawdziwą tożsamość nadawcy od fałszywej. Wdrożenie certyfikatów S/MIME w całej organizacji umożliwi natychmiastowe zweryfikowanie pochodzenia każdej wiadomości otrzymanej od członka organizacji, sprawiając, że komunikacja stanie się bezpieczniejsza.
Dodatkowo, wiadomość zostanie opatrzona w skrzynce odbiorczej ikoną kotyliona, po której użytkownik może poznać podpisaną i zaufaną wiadomość. Dzięki temu zyska ona dodatkowe wyróżnienie w skrzynce, zachęcając odbiorcę do jej otwarcia.

Dlaczego warto?

Podpisywanie i szyfrowanie wiadomości zabezpiecza je przed dostaniem się w niepowołane ręce. Dzięki podpisowi elektronicznemu, odbiorcy mogą również zweryfikować ich pochodzenie, co przekłada się na wzrost zaufania do otrzymanej informacji. Główne korzyści stosowania certyfikatów S/MIME:

  • Szyfrowanie – funkcja szyfrowania zapewnia zarówno odbiorcę, jak i adresata, że wiadomość nie zostanie odczytana/odszyfrowana przez „osoby trzecie”, niepowołane.
  • Podpisywanie – dzięki możliwości podpisania wiadomości odbiorcy w każdej chwili mogą zweryfikować jej pochodzenie oraz sprawdzić certyfikat. Ponadto, dane zawarte w certyfikacie, takie jak imię i nazwisko oraz nazwa firmy zwiększają wiarygodność przesyłanej informacji.
  • Zaufanie – dzięki ikonie kotyliona wszystkie podpisane wiadomości zostaną wyróżnione w skrzynce email jako zaufane.

Więcej informacji na: https://www.certum.pl/pl/

Anna Sikorska, Kierownik Produktu w Pionie Usług Bezpieczeństwa i Zaufania Asseco Data Systems