Użytkowanie certyfikatu

Certyfikaty Code Signing (Code Signing Certificates)

Certyfikaty Code Signing umożliwiają twórcom oprogramowania cyfrowe podpisanie oryginalnego kodu, a odbiorcom zweryfikowanie integralności danych na podstawie cyfrowego podpisu. Eliminują tym samym anonimowość aplikacji publikowanych w Internecie oraz zapewniają użytkownika końcowego, że program nie został zmodyfikowany (np. przez osoby nieuprawnione oraz wirusy) od momentu jego podpisania przez wydawcę.

Działanie certyfikatu Code Signing

W momencie pobierania aplikacji przez użytkownika, w przeglądarce internetowej pojawia się okno wyboru, pozwalające na podjęcie decyzji o pobraniu lub nie danej aplikacji. Jeśli oprogramowanie jest podpisane cyfrowo, okno wyboru zawierać będzie informacje o jego wydawcy. Prawidłowy podpis da użytkownikowi pewność, że aplikacja jest bezpieczna. W przeciwnym wypadku zobaczy on ostrzeżenia o niewiadomym pochodzeniu produktu, co skutecznie może zniechęcić do pobrania aplikacji.

Dzięki certyfikatowi użytkownicy mogą bezpiecznie pobierać applety, pluginy czy makra z Twojej strony. Możesz podpisać kontrolki ActiveX, pliki wykonywalne lub pliki cab. Certyfikat może zostać również użyty do podpisania instalatorów InstallShield oraz Wise.

Przykłady komunikatów:

Microsoft Code Signing

ms-code-signing-1 Komunikat ostrzegawczy w przypadku nieznanego źródła oprogramowania
ms-code-signing-2 Przyjazny komunikat o rozpoznaniu źródła programu

 

Java Code Signing

java-code-1 Komunikat ostrzegawczy w przypadku nieznanego źródła oprogramowania
java-code-2 Przyjazny komunikat o rozpoznaniu źródła programu
 
Wielkość czcionki