15 lat temu Unizeto uruchomiło pierwsze w Polsce publiczne centrum certyfikacji

15 grudnia 1998 r. Unizeto Technologies uruchomiło pierwszy w Polsce publiczny urząd certyfikacji o nazwie Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM. Dało to istotny impuls rozwojowi rynku podpisu elektronicznego i elektronicznej identyfikacji w naszym kraju. Stało się to dokładnie 20 lat po pojawieniu się na świecie technologii podpisu elektronicznego.

Za początek podpisu elektronicznego uważa się rok 1978, w którym opublikowano pierwszy artykuł na temat metod tworzenia podpisu cyfrowego w oparciu o infrastrukturę klucza publicznego (PKI). Dziesięć lat później wydano pierwszy standard certyfikatu klucza publicznego (X.509). W 1995 roku w stanie Utah (USA) uchwalona została pierwsza na świecie ustawa o podpisie elektronicznym, a w RPA powstało pierwsze na świecie centrum certyfikacji Thawte.

W krótkim czasie PCC CERTUM stało się największym polskim urzędem certyfikacyjnym, a 31 grudnia 2002 roku zostało wpisane przez Ministra Gospodarki pod numerem 1. do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne.

Od 11 lat CERTUM znajduje się na liście zaufanych światowych centrów certyfikacji, m. in. dzięki uzyskaniu pieczęci WebTrust i WebTrust Extended Validation dla wszystkich świadczonych usług związanych z podpisem elektronicznym. Certyfikaty Certum wydawane zgodnie ze standardami WebTrust są rozpoznawane jako zaufane przez wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne (Windows, Mac OS X i inne), przeglądarki internetowe (m.in. Internet Explorer, Firefox, Opera), programy pocztowe (np. Outlook, Outlook Express, Windows Live Hotmail, Thunderbird) oraz oprogramowanie firmy Adobe.

Obecnie Unizeto oferuje pod markami handlowymi Certum oraz od 2008 roku WebNotarius szeroki wachlarz rozwiązań i usług zaufania dla klientów na całym świecie, w tym usług:

 • wydawania i zarządzania certyfikatami kwalifikowanymi,
 • wydawania certyfikatów ID przeznaczonych do podpisywania i szyfrowania poczty
  i plików oraz logowania do serwisów www i aplikacji,
 • wydawania certyfikatów SSL oraz EV SSL do zabezpieczenia serwerów www
  i zabezpieczania danych przekazywanych przez Internet,
 • wydawania certyfikatów CodeSign przeznaczonych do cyfrowego podpisywania oryginalnego kodu, co umożliwia odbiorcom zweryfikowanie integralności danych na podstawie cyfrowego podpisu,
 • wydawania certyfikatów VPN przeznaczonych do budowania bezpiecznych, wirtualnych sieci korporacyjnych oraz tworzenia wirtualnych sieci prywatnych,
 • weryfikacji statusu certyfikatów niekwalifikowanych w trybie on-line (OCSP), oceniania poprawności podpisanych elektronicznie dokumentów (usługa WebNotarius), wystawiania poświadczeń nadania i odbioru przesyłanych elektronicznie danych,
 • oraz usług Elektronicznego Urzędu Podawczego (EUP).
Unizeto Technologies jest niezmiennie największym graczem na rynku certyfikatów kwalifikowanych w Polsce. Przez ostatni rok zanotowało ponadto 50% wzrost sprzedaży certyfikatów EV SSL, stając się w Polsce liderem i w tym obszarze. Według raportu angielskiej firmy analitycznej Netcraft w listopadzie 2013 roku  Centrum Certyfikacji CERTUM osiągnęło wyższy udział w rynku EV SSL niż VeriSign, GeoTrust czy Thawte.

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia;
 • Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  1. przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  2. przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 • Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 • Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.
Polityka prywatności
Wielkość czcionki