15 lat temu Unizeto uruchomiło pierwsze w Polsce publiczne centrum certyfikacji

15 grudnia 1998 r. Unizeto Technologies uruchomiło pierwszy w Polsce publiczny urząd certyfikacji o nazwie Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM. Dało to istotny impuls rozwojowi rynku podpisu elektronicznego i elektronicznej identyfikacji w naszym kraju. Stało się to dokładnie 20 lat po pojawieniu się na świecie technologii podpisu elektronicznego.

Za początek podpisu elektronicznego uważa się rok 1978, w którym opublikowano pierwszy artykuł na temat metod tworzenia podpisu cyfrowego w oparciu o infrastrukturę klucza publicznego (PKI). Dziesięć lat później wydano pierwszy standard certyfikatu klucza publicznego (X.509). W 1995 roku w stanie Utah (USA) uchwalona została pierwsza na świecie ustawa o podpisie elektronicznym, a w RPA powstało pierwsze na świecie centrum certyfikacji Thawte.

W krótkim czasie PCC CERTUM stało się największym polskim urzędem certyfikacyjnym, a 31 grudnia 2002 roku zostało wpisane przez Ministra Gospodarki pod numerem 1. do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne.

Od 11 lat CERTUM znajduje się na liście zaufanych światowych centrów certyfikacji, m. in. dzięki uzyskaniu pieczęci WebTrust i WebTrust Extended Validation dla wszystkich świadczonych usług związanych z podpisem elektronicznym. Certyfikaty Certum wydawane zgodnie ze standardami WebTrust są rozpoznawane jako zaufane przez wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne (Windows, Mac OS X i inne), przeglądarki internetowe (m.in. Internet Explorer, Firefox, Opera), programy pocztowe (np. Outlook, Outlook Express, Windows Live Hotmail, Thunderbird) oraz oprogramowanie firmy Adobe.

Obecnie Unizeto oferuje pod markami handlowymi Certum oraz od 2008 roku WebNotarius szeroki wachlarz rozwiązań i usług zaufania dla klientów na całym świecie, w tym usług:

 • wydawania i zarządzania certyfikatami kwalifikowanymi,
 • wydawania certyfikatów ID przeznaczonych do podpisywania i szyfrowania poczty
  i plików oraz logowania do serwisów www i aplikacji,
 • wydawania certyfikatów SSL oraz EV SSL do zabezpieczenia serwerów www
  i zabezpieczania danych przekazywanych przez Internet,
 • wydawania certyfikatów CodeSign przeznaczonych do cyfrowego podpisywania oryginalnego kodu, co umożliwia odbiorcom zweryfikowanie integralności danych na podstawie cyfrowego podpisu,
 • wydawania certyfikatów VPN przeznaczonych do budowania bezpiecznych, wirtualnych sieci korporacyjnych oraz tworzenia wirtualnych sieci prywatnych,
 • weryfikacji statusu certyfikatów niekwalifikowanych w trybie on-line (OCSP), oceniania poprawności podpisanych elektronicznie dokumentów (usługa WebNotarius), wystawiania poświadczeń nadania i odbioru przesyłanych elektronicznie danych,
 • oraz usług Elektronicznego Urzędu Podawczego (EUP).
Unizeto Technologies jest niezmiennie największym graczem na rynku certyfikatów kwalifikowanych w Polsce. Przez ostatni rok zanotowało ponadto 50% wzrost sprzedaży certyfikatów EV SSL, stając się w Polsce liderem i w tym obszarze. Według raportu angielskiej firmy analitycznej Netcraft w listopadzie 2013 roku  Centrum Certyfikacji CERTUM osiągnęło wyższy udział w rynku EV SSL niż VeriSign, GeoTrust czy Thawte.
Wielkość czcionki